Бабинден, отбелязван на 8 януари (по стар стил – на 21 януари), е един от най-интересните и обичани традиционни български […]
Денят на Съединението на България
6 септември е ден на национална гордост, който напомня за волята на българския народ да се обедини и да защити своето единство. Съединението на Княжество България и Източна Румелия е доказателство за силата на народната воля и готовността на България да се утвърди като независима държава на международната сцена. Денят на Съединението символизира стремежа към свобода, единство и просперитет, ценности, които продължават да вдъхновяват българския народ и днес.
Защо България празнува 6 септември?
На 6 септември всяка година България отбелязва Деня на Съединението – едно от най-значимите събития в историята на страната. На този ден през 1885 г. се осъществява Съединението на Княжество България и Източна Румелия, което представлява важна стъпка към възстановяването на българската държавност след петвековното османско владичество.
Исторически контекст
След Освобождението през 1878 г., решенията на Берлинския конгрес разделят новоосвободените български земи на няколко части. Княжество България става самостоятелна, макар и васална на Османската империя, държава, докато Южна България, известна като Източна Румелия, остава автономна провинция под османска власт.
Това разделение не отговаря на желанието на българския народ за единство, което води до нарастващо недоволство. През есента на 1885 г. в Пловдив започва организирането на революционен комитет, подкрепен от българското общество и армия. На 6 септември 1885 г. революционерите свалят правителството на Източна Румелия и обявяват Съединението с Княжество България. Княз Александър Батенберг подкрепя акта, утвърждавайки го с военна и политическа сила.
Значението на Съединението
Съединението е първият сериозен успех на българската външна политика след Освобождението. То утвърждава националното единство на българския народ и показва на Европа, че България е способна да се управлява сама и да взема решения за своето бъдеще.
Международната реакция първоначално е смесена, като Османската империя и някои от Великите сили се противопоставят на Съединението. През ноември същата година избухва Сръбско-българската война, като Сърбия се опитва да използва ситуацията, за да спечели териториални облаги. Въпреки това, българската армия излиза победител и защитава Съединението, като същевременно утвърждава международния престиж на България.
Традиции и обичаи на празника
На 6 септември в цялата страна се провеждат тържествени чествания в чест на Съединението. Пловдив, където се случва основната част от събитията през 1885 г., е в центъра на тържествата. Там се провеждат военни паради, церемонии по полагане на венци пред паметниците на участниците в Съединението и официални речи от политици и държавни лица.
Вечерта често завършва с тържествена заря-проверка, която е символ на почит към героите, допринесли за обединението на страната. В много градове и села в България се организират културни събития, изложби и концерти, които отбелязват духа на този важен исторически момент.