Бабинден, отбелязван на 8 януари (по стар стил – на 21 януари), е един от най-интересните и обичани традиционни български […]
Летен Симеоновден
На 1-ви септември отбелязваме Симеоновден. В християнския календар се чества паметта на Св. Симеон Стълпник и неговата майка Св. Марта. На този ден се полага началото на новата стопанска година и есенната оран.
Св. Симеон се смята за покровител на орачите и често е наричан „Симеон Орачо”. Започва и есенното брулене и събиране на орехи, за това празникът се среща и като “Симеон брульо”.
В миналото празникът се считал за начало на земеделската нова година.
Обреди и Традиции
В навечерието на празника жените носят семена за посев в църквата, за освещаване. В зърното поставят стрък босилек, червен конец с нанизани на него червени чушки, плодове, орехи, сребърни монети и пепел.
Според обичаите в ранното утро на празника домакините замесват тесто и изпичат пресни пшенични питки, като една от тях е била предвидена за ритуално захранване на воловете и биволите, с които се оре нивата. За впрегатния добитък се приготвят и малки кравайчета, които се нанизват на рогата наживтоните.
Орачите и сеячите са облечени празнично, а жените обикалят около тях и ръсят жар, за да бъде спорна работата. Отварят широко портите, подават на мъжете си торба с варена кокошка, прясна погача и баница и ги изпращат тържествено.
Щом пристигнат на нивата и изорат първата бразда, орачите разчупват питата на четири части. Първото парче се хвърля на изток към слънчевия изгрев, второто се дава на воловете, третото се заравя в земята за невидимия стопанин на нивата, който най-често се осмисля като смок-синурлия, а четвъртото стопанинът изяжда сам. Костите на варената кокошка се заравят също в първата бразда. Храна обратно в къщата не се връща.
Поверия
- Докато не се върне стопанинът от полето, в дома не се пали огън, за да се предпазят от огън нивите.
- Според вярванията на този ден не се дава назаем и не се изнася нищо от къщата, за да не “излезе” берекетът от дома.
- Не се пере и не се простира, за да не поникнат празни житните класове.
- С вълна не се работи, за да не нападат вълци стадата.
- Орачът гледа кого ще срещне най-напред по пътя си. Ако види бременна невеста или жена с „пълни ръце”, вярва, че реколтата ще е плодовита.
- Празникът е известен и с обичая "полазване" /Летен полазник/ - следи се за първия влязъл в къщата - ако е богат, значи реколтата ще бъде добра.
- В западна България се е гадаело за времето. Ако на Симеоновден е слънчево и топло, такова ще е времето и през януари следващата година.