Св. апостол и евангелист Матей е една от най-вдъхновяващите фигури в християнската традиция. Празникът му се отбелязва на 16 ноември […]
Петровден! Свети апостоли Петър и Павел
На 29-ти Юни се чества паметта на двамата Христови апостоли – Петър и Павел, които имат основополагаща роля в развитието на Христовата църква. Според народните вярвания Христовите апостоли са братя, като Св. Петър бил удостоен с високара длъжност да пази портите на Рая, преценявайки дали да пусне душата на човек в него, или да го отпрати към Ада. Той измервал с везна добрите дела спрямо човешките грехове и допуска само праведните души.
Това е един най-почитаният летни празници в традициите на българския народ. Празнува се във време на усилена полска работа, а именно началото на жътвата.
Обредите и ритуалите, които са се запазили до днес, се извършват за предпазване от пожари, градушки и гръмотевици.
И Докато Св. Петър позволявал на земеделците да работят на полето в този ден, Св. Павел не разрешавал да се извършва никаква земеделска дейност и бил готов да изпрати огън от небето, за да накаже всеки, дръзнал да наруши категоричната му забрана. Затова, за да не пламнат снопите, освен че не се работи на този ден, не трябва и да се пали огън.
Смята се, че около Петровден времето е много горещо, а изразът "петровски пекове" е популярен наравно с израза "ивановски студове".
Две седмици преди празника има определен от църквата пост. През тези дни не се ядат блажни ястия. След края на литургията в памет на апостолите се слага край на Петровия пост и по стар обичай във всеки дом се коли най-младото пиле - "петровско пиле". Преди всичко това е жертвоприношението петел.
Известно е, че още от древната митология, че птицата е знак на висшето, небесното. Петелът е соларен знак, който както слънцето, отмерва времето, и е символ на възкресението. Жертвоприношението му се свързва със запалването на огъня и съответно с омилостивяването на силите, които изгарят.На този ден се месят обредни хлябове и се ядат ранни ябълки петровки.
На Петровден имен ден празнуват всички, които носят имена: Павел, Павлин, Павлина, Павлета, Пейо, Пенка, Пенчо, Петрана, Петранка, Петър, Петьо, Пепа, Петя, Пецо, Преслав, Преслава, Полина, Апостол, Камен, Кремена и производните на тях имена.