Празник на Свети Андрей Първозвани На 30 ноември православната църква чества Свети Андрей Първозвани – един от апостолите на Исус […]
Цветница
Най-пъстрият пролетен празник в българския календар - Цветница!
Ден на младостта, цветята и раждането на живот около нас. Типично пролетен и момински празник, Цветница носи усещане за свежест, изящество и нежност.
Цветница е „подвижен“ религиозен и народен празник, който се празнува както от православната, така и от католическата и протестантската църква.
Празникът винаги е в неделята след Лазаровден, една седмица преди Великден, и е един от най-хубавите пролетни празници.
Обичаи
По стар обичай още рано сутринта християните, облечени в празнични одежди, отиват в храма за тържествена служба и водосвет. След църковния обред, благословените вярващи носят в домовете си осветени върбови клонки за здраве и предпазване от болести и зло.
Сутринта над портите на всяка къща се закачват венчетата от върбови клонки, като се вярва, че върбата има предпазна и възпроизвеждаща сила, затова тя се запазва цяла година пред домашната икона.
На този празник лазарките завършва цикълът на моминските пролетни игри.
Лазарувалите предния ден моми се събират, като всяка носи свое венче и омесения предварително обреден хляб "кукла" и изпълняват обичая „кумичене“. То представлява провъзгласяване на кумица на лазарките.
Преди да пуснат своите китки в реката, момите играят и пеят специални песни за предпазване от змей, от неговата зловредна и опасна любов.
Сутринта на празника, лазарувалите на предния ден моми отиват до близката река, сядат на брега и всяка пуска своето венче и парченце от хляба по течението. Ако пуснатите в реката китка или залък хляб тръгнат бързо по водата, това е знак за скорошно задомяване. Ако се заплетат и останат на място, сватба не се предвижда.
Момата, чието венче излезе най-напред, се избира за „кумица на лазарките“ и повежда моминското хоро към своята къща.След кумиченето връзват люлки, люлеят първо кумицата, а после всички поред. Припяват на девойка и момък, за които се знае, че се обичат.
Привечер на мегдана моми и ергени за последен път играят лазарското хоро.
Трапеза
Обичайно празникът продължава с нареждането на семейна трапеза. Украсете масата със свежи пролетни цветя, които напълно да съответстват с духа на празника.
С Цветница отбелязваме настъпващата пролет и събуждането на природата за нов живот! Направете така, че всичко на този ден да бъде цветно и красиво!
На Цветница типично ястие за трапезата са обредните хлебчета, наречени още „кукли“, които момите приготвят.
Въпреки, че празникът е през периода на постите, в този ден се разрешава консумирането на риба, но останалите ястия на трапезата трябва да са изцяло постни.
легенда и Символизъм
Символите на Цветница са два - цвете и змей.
Цветето е символ на пролетта, растежа, красотата. Символизира младостта и радостта.
В българските народни песни се възпяват различни цветя, като някои от тях са лековити, други са момински, а трети - магически. Всички те имат своя собствена символика, като всяко цвете означава нещо специално.
Лековити цветя са иглика и невен - те пазят от лоши очи и уроки.
Червеният цвят на божура се свързва със здравето и младостта.
Магьоснически цветя са тинтява, росен, перуника, омайниче и други, които разделят, отбраняват или привличат.
Змеят е символ на тъмнината и небето, дъжда и водата, като за него съществува интересна легенда.
Сила на змея е безмерна и с лекота отнася любимата си. Той се влюбва в най-исканата мома, но я прави нещастна, защото независимо дали я отведе или остави сред хората, тя ще умре.
Змеят използва нощта, за да се преправи на красив момък и да излъже някоя девойка.
На залюбената от него мома се забранява къпането, ресането на косата, ходенето по хора и кладенци и пременянето.
Тя знае, но не казва нищо, защото змеят й е забранил. Ако той разбере, че родителите на девойката са решили да я женят, веднага я отнася и никой не я вижда повече.
Любовта на змея трябва да се лекуваа. За тази цел се пие змеева билка, докато на болната се бае и се прекадява с билки.
Суеверия
- Със свежите върбови венчета окичват и рогата на добитъка, а ако някое животно се разболее го прикадяват с дима от изсушените венчета.
- Смята се, че ако дете е урочасано, трябва да измият лицето му с вода, в която е натопена църковна върба от Цветница - „за да се пръснат уроките“.
- Когато се зададе градоносен облак изнасят върбовото венче навън или го запалват, за да прогони опасността.
Имен ден
Имен ден на цветница празнуват всички, които носят имена на цветя, дървета и растения.
Теменужка, Камелия, Маргарита, Роза, Лилия, Виолета, Цвета, Цветелина, Върбан, Здравко, Елица, Жасмина, Невена, Ива, Иглика, Росица, Росен, Латинка, Ясен, Явор и всички други цветни имена!